Vacheron Constantin - 1205V/100A-B590
1205V/100A-B590 Overseas Quartz Stainless Steel / Diamond / Blue
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 1205V/100A-B590 (aka: 1205V/100A-B590) |
| Name: | 1205V/100A-B590 Overseas Quartz Stainless Steel / Diamond / Blue |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2020, the Vacheron Constantin Overseas reference 1205V/100A-B590 has a Stainless Steel case with a diameter of 33.00mm and a Blue dial. Inside ticks a quartz movement in the form of caliber 1207. It is delivered with a stainless steel bracelet, and both an alligator as well as a rubber strap.