Vacheron Constantin - 1225V/000R-H014
1225V/000R-H014 Overseas Quartz Pink Gold - Diamond / Blue
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 1225V/000R-H014 (aka: 1225V/000R-H014) |
| Name: | 1225V/000R-H014 Overseas Quartz Pink Gold - Diamond / Blue |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2023, the Vacheron Constantin Overseas reference 1225V/000R-H014 has a Pink Gold case with a diameter of 33.00mm and a Silver dial. Inside ticks a quartz movement in the form of caliber 1207. It is delivered with both an alligator as well as a rubber strap.