Vacheron Constantin - 2000V/120G-B122
2000V/120G-B122 Overseas Ultra-Thin
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 2000V/120G-B122 (aka: 2000V/120G-B122) |
| Name: | 2000V/120G-B122 Overseas Ultra-Thin |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
64 277 €
Maximum price
320 746 €
Absolute change
0 €
Opening price
112 095 €
Closing price
112 095 €
Relative change
0,00 %
Description
The Vacheron Constantin Overseas Ultra-Thin was introduced at SIHH 2016. It features an 18k white gold case with a diameter of 40mm, at a height of 7.5mm. It is powered by the automatic caliber 1120, a movement 2.45mm thick with a power reserve of 40 hours, based on a JLC ebauche. Note that caliber 1120 is finished slightly different than pictured for this reference.