Vacheron Constantin - 2300V/100A-B170
2300V/100A-B170 Overseas Small Stainless Steel / Blue
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 2300V/100A-B170 (aka: 2300V/100A-B170) |
| Name: | 2300V/100A-B170 Overseas Small Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Vacheron Constantin Overseas 2300V/100A-B170 was introduced in April of 2017. It features a stainless steel case paired with a blue dial, and it is motivated by the self-winding caliber 5300. A similar version with diamond-set bezel was introduced in 2016.