Vacheron Constantin - 2300V/100M-B400
2300V/100M-B400 Overseas Small Stainless Steel / Pink Gold / Silver
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 2300V/100M-B400 (aka: 2300V/100M-B400) |
| Name: | 2300V/100M-B400 Overseas Small Stainless Steel / Pink Gold / Silver |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Vacheron Constantin Overseas 2300V/100M-B400 was introduced in April of 2017. It features a stainless steel case with a pink gold bezel and paired with a silver dial. Iit is powered by the self-winding caliber 5300. Reference 2305V/100M-B400 is similar but features a diamond-set bezel.