Vacheron Constantin - 2305V/100A-B078
2305V/100A-B078 Overseas Small Stainless Steel / Diamond / Rosy Beige
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 2305V/100A-B078 (aka: 2305V/100A-B078) |
| Name: | 2305V/100A-B078 Overseas Small Stainless Steel / Diamond / Rosy Beige |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Overseas 'Small Model' is a smaller version of Vacheron Constantin's Overseas as introduced at SIHH 2016. Its case measures 37mm across at an height of 10.8mm; it is water resistant up to 150 meters and fitted with a diamond-set bezel. The Overseas Small Model is powered by the new caliber 5300. Reference 2305V/100A-B078 has a stainless steel case and a 'rosy beige' dial. The full package includes an alligator strap and a rubber strap.