Vacheron Constantin - 2305V/100R-B077
2305V/100R-B077 Overseas Small Pink Gold / Beige / Bracelet
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 2305V/100R-B077 (aka: 2305V/100R-B077) |
| Name: | 2305V/100R-B077 Overseas Small Pink Gold / Beige / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Vacheron Constantin Overseas reference 2305V/100R-B077 was introduced at SIHH 2016. It features a pink gold case and matching bracelet. The bezel is diamond-set. Two additional straps are included in the package.