Vacheron Constantin - 4300V/000R-B064
4300V/000R-B064 Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar Pink Gold / Silver
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 4300V/000R-B064 (aka: 4300V/000R-B064) |
| Name: | 4300V/000R-B064 Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar Pink Gold / Silver |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Vacheron Constantin Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar was introduced at SIHH 2016. It is powered by the automatic caliber 1120QP, which features a perpetual calendar. Reference 4300V/000R-B064 was added to the collection in 2018. It features an 18k pink gold case with a diameter of 41.5mm at a height of 8.1mm