Vacheron Constantin - 4300V/120G-B945
4300V/120G-B945 Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar White Gold / Grey / Bracelet
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 4300V/120G-B945 (aka: 4300V/120G-B945) |
| Name: | 4300V/120G-B945 Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar White Gold / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
75 400 €
Maximum price
174 134 €
Absolute change
0 €
Opening price
103 356 €
Closing price
103 356 €
Relative change
0,00 %
Description
The Vacheron Constantin Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar 4300V/120G-B945 was introduced in 2016. It features an White Gold case with a diameter of 41.5mm, at a height of 8.1mm. It is powered by the automatic caliber 1120 QP/1 which features a perpetual calendar. The dial is Blue. An alligator and rubber strap are included.