Vacheron Constantin - 4300V/120G-B946
4300V/120G-B946 Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar White Gold / Skeleton
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 4300V/120G-B946 (aka: 4300V/120G-B946) |
| Name: | 4300V/120G-B946 Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar White Gold / Skeleton |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
141 550 €
Maximum price
243 411 €
Absolute change
0 €
Opening price
145 817 €
Closing price
145 817 €
Relative change
0,00 %
Description
The Vacheron Constantin Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar was introduced at SIHH 2016. It is powered by the automatic caliber 1120QP, which features a perpetual calendar. Reference 4300V/120G-B946 was added to the collection in 2021. It is powered by the skeletonized caliber 1120 QP SQ, which is housed in a White Gold case. It comes with a bracelet plus both a rubber as well as an alligator strap.