Vacheron Constantin - 4300V/120R-B509
4300V/120R-B509 Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar Pink Gold / Blue / Bracelet
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 4300V/120R-B509 (aka: 4300V/120R-B509) |
| Name: | 4300V/120R-B509 Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar Pink Gold / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
73 821 €
Maximum price
213 350 €
Absolute change
0 €
Opening price
94 925 €
Closing price
94 925 €
Relative change
0,00 %
Description
The Vacheron Constantin Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar was introduced at SIHH 2016. . It is powered by the automatic caliber 1120QP, which features a perpetual calendar. Reference 4300V/000R-B509 was added to the collection in 2019. It features an 18k pink gold case with a diameter of 41.5mm at a height of 8.1mm and a blue dial.