Vacheron Constantin - 4300V/120R-B642
4300V/120R-B642 Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar Pink Gold / Skeleton / Bracelet
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 4300V/120R-B642 (aka: 4300V/120R-B642) |
| Name: | 4300V/120R-B642 Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar Pink Gold / Skeleton / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Vacheron Constantin Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar was introduced at SIHH 2016. It is powered by the automatic caliber 1120QP, which features a perpetual calendar. Reference 4300V/120R-B642 was added to the collection in 2022. It is powered by the skeletonized caliber 1120 QP SQ, which can be admired from the front as well as the back. It comes with a pink gold bracelet plus both a rubber as well as a leather strap.