Vacheron Constantin - 4500V/000R-B127
4500V/000R-B127 Overseas Date Pink Gold / Silver
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 4500V/000R-B127 (aka: 4500V/000R-B127) |
| Name: | 4500V/000R-B127 Overseas Date Pink Gold / Silver |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
27 164 €
Maximum price
43 839 €
Absolute change
0 €
Opening price
34 168 €
Closing price
34 168 €
Relative change
0,00 %
Description
The Vacheron Constantin Overseas reference 4500V/000R-B127 was introduced at SIHH 2016. It features a 18k 5n pink gold case of 41mm, paired with a silver-toned dial with sunburst finish. This Overseas is powered by Vacheron Constantin's in-house caliber 5100. The full package includes both an alligator as well as a rubber strap.