Vacheron Constantin - 4500V/110A-B126
4500V/110A-B126 Overseas Date Stainless Steel / Silver
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 4500V/110A-B126 (aka: 4500V/110A-B126) |
| Name: | 4500V/110A-B126 Overseas Date Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
18 005 €
Maximum price
35 078 €
Absolute change
0 €
Opening price
20 239 €
Closing price
20 239 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced at SIHH 2016, the Vacheron Constantin Overseas Date watch houses the new Caliber 5100, developed and crafted by Vacheron Constantin, within a 41 mm case - the latter now water resistant up to 150 meters. Ref. 4500V/110A-B126 features a stainless steel case and translucent silver-toned lacquered dial with sunburst satinfinished base with velvet-finished flange; it is also available with a blue dial. Both feature a second strap in alligator and a third strap in rubber. A pink gold version is also available, though this one does not come with a bracelet.