Vacheron Constantin - 4500V/110A-B128
4500V/110A-B128 Overseas Date Stainless Steel / Blue
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 4500V/110A-B128 (aka: 4500V/110A-B128) |
| Name: | 4500V/110A-B128 Overseas Date Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
23 704 €
Maximum price
66 592 €
Absolute change
0 €
Opening price
24 929 €
Closing price
24 929 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced at SIHH 2016, the Vacheron Constantin Overseas watch houses the new Caliber 5100, developed and crafted by Vacheron Constantin, within a 41 mm case - the latter now water resistant up to 150 meters. As reference 4500V/110A-B128, it features a stainless steel case, matching bracelet and a blue dial. It is delivered with two additional straps - one in alligator and one in rubber.