Vacheron Constantin - 4500V/110A-B483
4500V/110A-B483 Overseas Date Stainless Steel / Black
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 4500V/110A-B483 (aka: 4500V/110A-B483) |
| Name: | 4500V/110A-B483 Overseas Date Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
18 892 €
Maximum price
39 349 €
Absolute change
0 €
Opening price
22 003 €
Closing price
22 003 €
Relative change
0,00 %
Description
The Overseas Date reference 4500V/110A-B483 was added to the collection in 2018, two years after the introduction of this model. It features a stainless steel case and a black dial.