Vacheron Constantin - 4500V/110A-B563
4500V/110A-B563 Overseas Date Zürich Boutique Edition
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 4500V/110A-B563 (aka: 4500V/110A-B563) |
| Name: | 4500V/110A-B563 Overseas Date Zürich Boutique Edition |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 38 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Vacheron Constantin Overseas 4500V/110A-B563 is a 2018 limited edition of 38 pieces created to commemorate the refurbishment and reopening of the Zürich Vacheron Constantin boutique.