Vacheron Constantin - 4500V/110R-B705
4500V/110R-B705 Overseas Date Pink Gold / Blue
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 4500V/110R-B705 (aka: 4500V/110R-B705) |
| Name: | 4500V/110R-B705 Overseas Date Pink Gold / Blue |
| Produced: | 2020 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
56 071 €
Maximum price
130 573 €
Absolute change
0 €
Opening price
57 658 €
Closing price
57 658 €
Relative change
0,00 %
Description
The Vacheron Constantin Overseas reference 4500V was introduced at SIHH 2016. This Overseas is powered by Vacheron Constantin's in-house caliber 5100. The full package includes both an alligator as well as a rubber strap. Reference 4500V/110R-B705 was added to the collection in 2020. It features a Pink Gold case paired with a Blue dial.