Vacheron Constantin - 5500V/000M-B074
5500V/000M-B074 Overseas Chronograph Stainless Steel / Pink Gold / Silver
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 5500V/000M-B074 (aka: 5500V/000M-B074) |
| Name: | 5500V/000M-B074 Overseas Chronograph Stainless Steel / Pink Gold / Silver |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
47 259 €
Maximum price
68 769 €
Absolute change
0 €
Opening price
51 295 €
Closing price
51 295 €
Relative change
0,00 %
Description
The Vacheron Constantin Overseas Chronograph 5500V/000M-B074 was introduced in April of 2017. It features a stainless steel case paired with a pink gold bezel, paired with a silver dial. It is powered by the self-winding caliber 5200.