Vacheron Constantin - 5500V/110A-B075
5500V/110A-B075 Overseas Chronograph Stainless Steel / Silver
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 5500V/110A-B075 (aka: 5500V/110A-B075) |
| Name: | 5500V/110A-B075 Overseas Chronograph Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
19 875 €
Maximum price
39 955 €
Absolute change
0 €
Opening price
23 232 €
Closing price
23 232 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced at SIHH 2016, the Vacheron Constantin Overseas Chronograph watch houses the new column-wheel chronograph Caliber 5200, developed and crafted by Vacheron Constantin, within a 42.5 mm case - the latter now water resistant up to 150 meters. As reference 5500V/110A-B075, it features a stainless steel case, matching bracelet and a silver dial. It is delivered with two additional straps - one in alligator and one in rubber.