Vacheron Constantin - 5500V/110A-B481
5500V/110A-B481 Overseas Chronograph Stainless Steel / Black
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 5500V/110A-B481 (aka: 5500V/110A-B481) |
| Name: | 5500V/110A-B481 Overseas Chronograph Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
24 651 €
Maximum price
44 856 €
Absolute change
0 €
Opening price
27 475 €
Closing price
27 475 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced at SIHH 2016, the Vacheron Constantin Overseas Chronograph watch houses the new column-wheel chronograph Caliber 5200, developed and crafted by Vacheron Constantin, within a 42.5 mm case - the latter now water resistant up to 150 meters. Reference 5500V/110A-B481 was added to the collection in 2018. It features a black dial with silver subdials.