Vacheron Constantin - 5500V/110A-B686
5500V/110A-B686 Overseas Chronograph Stainless Steel / Silver
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 5500V/110A-B686 (aka: 5500V/110A-B686) |
| Name: | 5500V/110A-B686 Overseas Chronograph Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2023 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
27 853 €
Maximum price
44 642 €
Absolute change
0 €
Opening price
34 596 €
Closing price
34 596 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced at SIHH 2016, the Vacheron Constantin Overseas Chronograph watch houses the new column-wheel chronograph Caliber 5200, developed and crafted by Vacheron Constantin, within a 42.5 mm case - the latter now water resistant up to 150 meters. The Vacheron Constantin Overseas 5500V/110A-B686 was added to the collection in 2023. This Overseas Chronograph has a silver dial with contrasting sub dials and minute track - the so-called Panda configuration.