Vacheron Constantin - 5500V/110R-B952
5500V/110R-B952 Overseas Chronograph Pink Gold / Blue / Bracelet
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 5500V/110R-B952 (aka: 5500V/110R-B952) |
| Name: | 5500V/110R-B952 Overseas Chronograph Pink Gold / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced at SIHH 2016, the Vacheron Constantin Overseas Chronograph watch houses the new column-wheel chronograph Caliber 5200, developed and crafted by Vacheron Constantin, within a 42.5 mm case - the latter now water resistant up to 150 meters. As reference 5500V/110R-B952, new for 2022, it features a pink gold case and a Blue dial with snailed counters 18K gold hour-markers and hours & minutes hands highlighted with white luminescent material. The package two additional straps.