Vacheron Constantin - 5510V/000T-B923
5510V/000T-B923 Overseas Everest Chronograph Titanium / Grey
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 5510V/000T-B923 (aka: 5510V/000T-B923) |
| Name: | 5510V/000T-B923 Overseas Everest Chronograph Titanium / Grey |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
61 089 €
Maximum price
77 192 €
Absolute change
0 €
Opening price
63 847 €
Closing price
63 847 €
Relative change
0,00 %
Description
The Vacheron Constantin Overseas Everest reference 5510V/000T-B923 is a limited edition of 150 pieces introduced in 2021. Inspired by a one-off prototype created for Cory Richards of mountaineering fame, it features a case made in a combination of titanium and stainless steel, paired with a grey dial with grained finish.