Vacheron Constantin - 5520V/210A-B148
5520V/210A-B148 Overseas Chronograph Stainless Steel / Blue
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 5520V/210A-B148 (aka: 5520V/210A-B148) |
| Name: | 5520V/210A-B148 Overseas Chronograph Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Vacheron Constantin Overseas 5520V/210A-B148 debuted in 2024 as a replacement for the 2016 5500-generation. This Overseas has Stainless Steel case of 42.50mm, which houses the self-winding caliber 5200 with chronograph and date. The dial is Blue.