Vacheron Constantin - 5520V/210R-B966
5520V/210R-B966 Overseas Chronograph Pink Gold / Green
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 5520V/210R-B966 (aka: 5520V/210R-B966) |
| Name: | 5520V/210R-B966 Overseas Chronograph Pink Gold / Green |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Vacheron Constantin Overseas 5520V/210R-B966 debuted in 2024. This Overseas has Pink Gold case of 42.50mm, which houses the self-winding caliber 5200 with chronograph and date. The dial is Green.