Vacheron Constantin - 6000V/110A-B544
6000V/110A-B544 Overseas Tourbillon Stainless Steel / Blue
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 6000V/110A-B544 (aka: 6000V/110A-B544) |
| Name: | 6000V/110A-B544 Overseas Tourbillon Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
70 507 €
Maximum price
161 483 €
Absolute change
0 €
Opening price
88 076 €
Closing price
88 076 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2019, the Vacheron Constantin Overseas 6000V/110A-B544 has a stainless steel case of 42.5mm which houses the self-winding caliber 2160 with tourbillon. The dial is blue. It comes with a stainless steel bracelet and two straps.