Vacheron Constantin - 6000V/110T-B935
6000V/110T-B935 Overseas Tourbillon Skeleton Titanium
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 6000V/110T-B935 (aka: 6000V/110T-B935) |
| Name: | 6000V/110T-B935 Overseas Tourbillon Skeleton Titanium |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
188 562 €
Maximum price
227 906 €
Absolute change
0 €
Opening price
207 541 €
Closing price
207 541 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2022, the Vacheron Constantin Overseas Tourbillon Skeleton 6000V/110T-B935 has a Titanium of 42.5mm which houses the caliber 2160SQ, an openworked, self-winding movement with tourbillon.