Vacheron Constantin - 6000V/210T-H032
6000V/210T-H032 Overseas TourbillonTitanium / Blue
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 6000V/210T-H032 (aka: 6000V/210T-H032) |
| Name: | 6000V/210T-H032 Overseas TourbillonTitanium / Blue |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2024, the Vacheron Constantin Overseas 6000V/210T-H032 has a Titanium case of 42.5mm which houses the self-winding caliber 2160 with tourbillon. The dial is Blue. It comes with a bracelet as well as two straps.