Vacheron Constantin - 6007V/210G-B955
6007V/210G-B955 Overseas Tourbillon White Gold - Baguette / Blue
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 6007V/210G-B955 (aka: 6007V/210G-B955) |
| Name: | 6007V/210G-B955 Overseas Tourbillon White Gold - Baguette / Blue |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2019, the Vacheron Constantin Overseas 6007V/210G-B955 has a White Gold case of 42.5mm, which is crowned by a bezel with baguette-cut diamonds. This Overseas is powered by the self-winding caliber 2160 with tourbillon. The dial is Blue