Vacheron Constantin - 7700V/110A-B172
7700V/110A-B172 Overseas World Time Blue
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 7700V/110A-B172 (aka: 7700V/110A-B172) |
| Name: | 7700V/110A-B172 Overseas World Time Blue |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
22 486 €
Maximum price
45 596 €
Absolute change
0 €
Opening price
27 336 €
Closing price
27 336 €
Relative change
0,00 %
Description
Launched in May of 2016, the Vacheron Constantin Overseas World Time was introduced a few months after the initial release of the revamped Overseas collection. It pairs the self-winding caliber 2460 WT -known from the Traditionelle World Time- with the refined industrial Overseas design. Notwitstanding its open caseback, it is rated anti-magnetic thanks to a soft iron ring surrounding the movement. The stainless steel case of 43.5mm features a quick-release system for the bracelet / strap, and the watch is supplied with a stainless steel bracelet, an alligator strap and a rubber strap. Reference 7700V/110A-B172 has a predominantly blue dial.