Vacheron Constantin - 7900V/000R-B336
7900V/000R-B336 Overseas Dual Time Pink Gold
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 7900V/000R-B336 (aka: 7900V/000R-B336) |
| Name: | 7900V/000R-B336 Overseas Dual Time Pink Gold |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
33 383 €
Maximum price
51 057 €
Absolute change
0 €
Opening price
40 289 €
Closing price
40 289 €
Relative change
0,00 %
Description
The Overseas Dual Time was introduced at the 2017 Dubai Watch Week. It features an Overseas-style case with a diameter of 41mm and height of 12.8mm. It is motivated by the in-house, self-winding caliber 5100 DT, a variation of the original caliber 5100 with additional adjustable hour hand, central seconds, pointer-date, and AM/PM indicator. Reference 7900V/000R-B336 has a pink gold case and silver dial. It is delivered with an additional rubber strap.