Vacheron Constantin - 7900V/110A-B334
7900V/110A-B334 Overseas Dual Time Stainless Steel / Blue
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 7900V/110A-B334 (aka: 7900V/110A-B334) |
| Name: | 7900V/110A-B334 Overseas Dual Time Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
25 227 €
Maximum price
50 605 €
Absolute change
0 €
Opening price
27 376 €
Closing price
27 376 €
Relative change
0,00 %
Description
The Overseas Dual Time was introduced at the 2017 Dubai Watch Week. It features an Overseas-style case with a diameter of 41mm and height of 12.8mm. It is motivated by the in-house, self-winding caliber 5100 DT, a variation of the original caliber 5100 with additional adjustable hour hand, central seconds, pointer-date, and AM/PM indicator. Reference 77900V/110A-B334 has a stainless steel case and blue dial. It comes with an additional alligator and rubber strap.