Vacheron Constantin - 7910V/000T-B922
7910V/000T-B922 Overseas Everest Dual Time Titanium / Grey
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Overseas |
| Reference: | 7910V/000T-B922 (aka: 7910V/000T-B922) |
| Name: | 7910V/000T-B922 Overseas Everest Dual Time Titanium / Grey |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
61 391 €
Maximum price
159 183 €
Absolute change
0 €
Opening price
78 273 €
Closing price
78 273 €
Relative change
0,00 %
Description
The Vacheron Constantin Overseas Everest reference 7910V/000T-B922 is a limited edition of 150 pieces introduced in 2021. Inspired by a one-off prototype created for Cory Richards of mountaineering fame, it features a case made in a combination of titanium and stainless steel, paired with a grey dial with grained finish.