Vacheron Constantin - 1110U/000P-B306
1110U/000P-B306 Patrimony 42mm Collection Excellence Platine
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Patrimony |
| Reference: | 1110U/000P-B306 (aka: 1110U/000P-B306) |
| Name: | 1110U/000P-B306 Patrimony 42mm Collection Excellence Platine |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Vacheron Constantin Patrimony 42mm Collection Excellence Platine was introduced in 2017 as a limited edition of 150 pieces. As do other models under the Excellence Platine banner, this watch features a platinum case and dial.