Vacheron Constantin - 1410U/000R-H018
1410U/000R-H018 Patrimony Manual Winding Pink Gold / Silver
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Patrimony |
| Reference: | 1410U/000R-H018 (aka: 1410U/000R-H018) |
| Name: | 1410U/000R-H018 Patrimony Manual Winding Pink Gold / Silver |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Vacheron Constantin Patrimony Manual Winding 1410U/000R-H018 was released in 2024. This Patrimony has a Pink Gold case of 39.00mm, which houses a hand-wound movement displaying the hours and minutes (caliber 1440). The dial is Silver.