Vacheron Constantin - 4010U/000G-H070
4010U/000G-H070 Patrimony Moon Phase and Retrograde Date White Gold / Silver
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Patrimony |
| Reference: | 4010U/000G-H070 (aka: 4010U/000G-H070) |
| Name: | 4010U/000G-H070 Patrimony Moon Phase and Retrograde Date White Gold / Silver |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Vacheron Constantin Patrimony Moon Phase and Retrograde Date was introduced ahead of SIHH 2016. It pairs a precision moon phase complication with a retrograde date indicator - courtesy of its self-winding caliber 2460 R31L. The Patrimony Moon Phase Retrograde Date 4010U/000G-H070 was added to the collection in 2024. In this configuration, the watch has a White Gold case and a Silver dial.