Vacheron Constantin - 4100U/000G-B181
4100U/000G-B181 Patrimony 36mm Self-Winding White Gold / Silver
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Patrimony |
| Reference: | 4100U/000G-B181 (aka: 4100U/000G-B181) |
| Name: | 4100U/000G-B181 Patrimony 36mm Self-Winding White Gold / Silver |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Vacheron Constantin Patrimony Self-Winding 36mm was introduced in 2018. As suggested by its name it features a 36mm case which houses a self-winding movement - the latter of the caliber 2450 Q6 variety. Reference 4100U/000G-B181 has a white gold case and a semi matte black alligator strap, while reference 4100U/001G-B181 is fitted with a glossy red alligator strap.