Vacheron Constantin - 4100U/000R-B180
4100U/000R-B180 Patrimony 36mm Self-Winding Pink Gold / Silver
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Patrimony |
| Reference: | 4100U/000R-B180 (aka: 4100U/000R-B180) |
| Name: | 4100U/000R-B180 Patrimony 36mm Self-Winding Pink Gold / Silver |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Vacheron Constantin Patrimony Small Model was introduced in mid 2017. It features a mid-size case of 36mm, which houses the self-winding caliber 2450 Q6. At the time of release, the Patrimony Small Model was available in two versions, both featuring a 5N pink gold case and a silvered opaline dial; 4100U/000R-B180: brown leather strap 4100U/001R-B180: purple shiny leather strap