Vacheron Constantin - 4100U/000R-B643
4100U/000R-B643 Patrimony 36mm Self-Winding Pink Gold / Blue
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Patrimony |
| Reference: | 4100U/000R-B643 (aka: 4100U/000R-B643) |
| Name: | 4100U/000R-B643 Patrimony 36mm Self-Winding Pink Gold / Blue |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Vacheron Constantin Patrimony Small Model was introduced in mid 2017. It features a mid-size case of 36mm, which houses the self-winding caliber 2450 Q6. Reference 4100U/000R-B643 was added to the collection in 2020. This version has a Pink Gold case paired with a Blue dial.