Vacheron Constantin - 4100U/110R-B180
4100U/110R-B180 Patrimony 36mm Self-Winding Pink Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Patrimony |
| Reference: | 4100U/110R-B180 (aka: 4100U/110R-B180) |
| Name: | 4100U/110R-B180 Patrimony 36mm Self-Winding Pink Gold / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
For SIHH 2016, the contemporary yet classic Patrimony collection welcomes a new 36 mm model designed for both feminine and masculine wrists. Two new references thus join the collection, adorned with bracelets in 18K white gold or 18K 5N pink gold. The elegantly streamlined watch profile highlights an appealing 8.1 mm thick silhouette. The 18K gold case frames a silvered opaline dial enlivened by an aperture-type date display and a central seconds hand. Long applied hour-markers interspersed with a circular “pearl” minute-track set a pleasing visual cadence. The quest for simplicity follows the regular sweep of the hands with all the inherent refinement of the Patrimony collection.