Vacheron Constantin - 81530/000R-9682
81530/000R-9682 Patrimony Contemporaine 36mm Manual-Winding Pink Gold / Silver
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Patrimony |
| Reference: | 81530/000R-9682 (aka: 81530/000R-9682) |
| Name: | 81530/000R-9682 Patrimony Contemporaine 36mm Manual-Winding Pink Gold / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
With the Patrimony Contemporaine, Vacheron Constantin offers a contemporary take on the classic dress watch. At 36 mm, its diameter is suitable for both men and women. It's clean and sober dial exudes a traditional elegance that is often appreciated in dress watches. Available in a myriad of versions, the present model features a pink gold case and a silver dial.