Vacheron Constantin - 4305T/000R-B947
4305T/000R-B947 Traditionnelle Perpetual Calendar Ultra-Thin Pink Gold / MOP
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Traditionnelle |
| Reference: | 4305T/000R-B947 (aka: 4305T/000R-B947) |
| Name: | 4305T/000R-B947 Traditionnelle Perpetual Calendar Ultra-Thin Pink Gold / MOP |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.50 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Vacheron Constantin Traditionelle Perpetual Calendar Ultra-Thin 4305T/000R-B947 made its debut in 2022. This watch has a Pink Gold case of 36.50mm at a height of 8.43mm, which houses a caliber 1120, a self-winding movement with perpetual calendar.