Vacheron Constantin - 5000T/000P-B975
5000T/000P-B975 Traditionnelle Chronograph Perpetual Calendar Platinum / Rose
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Traditionnelle |
| Reference: | 5000T/000P-B975 (aka: 5000T/000P-B975) |
| Name: | 5000T/000P-B975 Traditionnelle Chronograph Perpetual Calendar Platinum / Rose |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Rose |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Vacheron Constantin Traditionelle Chronograph 5000T was introduced in 2016. It was the first watch to be powered by the 1142 QP movement, which is an evolution of the earlier 1141 QP. Reference 5000T/000P-B975 pairs a Platinum dial to a Rose dial. This variation was added to the collection in 2022.