Vacheron Constantin - 5000T/000R-B304
5000T/000R-B304 Traditionnelle Chronograph Perpetual Calendar Pink Gold / Silver
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Traditionnelle |
| Reference: | 5000T/000R-B304 (aka: 5000T/000R-B304) |
| Name: | 5000T/000R-B304 Traditionnelle Chronograph Perpetual Calendar Pink Gold / Silver |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Vacheron Constantin Traditionelle Chronograph 55000T/000P-B048 was introduced in 2017. Launched a year after the platinum/black 55000T/000P-B048, it is the second watch to be powered by the 1142 QP movement, which is an evolution of the earlier 1141 QP.