Vacheron Constantin - 5100T/000P-H041
5100T/000P-H041 Traditionnelle Tourbillon Chronograph Excellence Platine
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Traditionnelle |
| Reference: | 5100T/000P-H041 (aka: 5100T/000P-H041) |
| Name: | 5100T/000P-H041 Traditionnelle Tourbillon Chronograph Excellence Platine |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Vacheron Constantin Traditionnelle Tourbillon Chronograph Excellence Platine {WATCH_REF] debuted in 2024. This watch is powered by caliber 3200 - a hand-wound movement with single pusher chronograph and tourbillon. As part of the brand's Excellence Platine collection, case, dial, buckle and strap stitching are all crafted from 950 platinum.