Vacheron Constantin - 7006T/000G-B913
7006T/000G-B913 Traditionnelle Moon Phase and Power Reserve White Gold - Diamond / Diamond
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Traditionnelle |
| Reference: | 7006T/000G-B913 (aka: 7006T/000G-B913) |
| Name: | 7006T/000G-B913 Traditionnelle Moon Phase and Power Reserve White Gold - Diamond / Diamond |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Gold |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Vacheron Constantin Traditionnelle 7006T/000G-B913 has a white gold, diamond-set case and a diamond-set bracelet. This watch is powered by caliber [CALIBEr], a hand-wound mvoement with small seconds, moon phase indicator, and power reserve indicator.