Zeitwinkel - 082° EGF
082° EGF 082° émail grand feu
| Brand: | Zeitwinkel |
|---|---|
| Family: | 39mm Midsize |
| Reference: | 082° EGF (aka: 082° EGF) |
| Name: | 082° EGF 082° émail grand feu |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Zeitwinkel 082° émail grand feu is the first Zeitwinkel watch that features a dial made with the complex enamelling technique "Grand Feu". A numeric time scale in Zeitwinkel's proprietary font lends the 082° émail grand feu a modern design and fresh look. It is fitted on a calfskin leather strap.