Zeitwinkel - 188° Silver
188° Silver 188° Silver
| Brand: | Zeitwinkel |
|---|---|
| Family: | 39mm Midsize |
| Reference: | 188° Silver (aka: 188° Silver) |
| Name: | 188° Silver 188° Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
For the 188°, Zeitwinkel has modified their original three-hand configuration. The hour and minute indicators are complemented by a small second display, as well as a date display at the "3" position. It is powered by the ZW0102 caliber, a Zeitwinkel in-house movement with 72 hour power reserve. The numerals have the patented "Zeitwinkel" font. This model has a stainless steel case with silver dial and is fitted on a black alligator leather strap.