Zenith - 03.9102.9004/90.I001
03.9102.9004/90.I001 Defy Extreme Mirror
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy Extreme |
| Reference: | 03.9102.9004/90.I001 (aka: 0391029004/90I001) |
| Name: | 03.9102.9004/90.I001 Defy Extreme Mirror |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
18 619 €
Maximum price
23 940 €
Absolute change
0 €
Opening price
18 619 €
Closing price
18 619 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2023, the Zenith Defy Extreme reference 03.9102.9004/90.I001 has a mirror-polished Stainless Steel case paired with a Skeleton dial with aplied, mirror-polished counters. Inside ticks a caliber El Primero 9004 movement.